Intel, iPhone İçin Üreteceği 5G Modemlerden Vazgeçti
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Intel, iPhone İçin Üreteceği 5G Modemlerden Vazgeçti

0

Geçtiğimiz günlerde Intel’de stok krizi yaşandığı ve üretimlerin geciktiği ortaya çıkmıştı. Apple’ın Qualcomm ile yapmış oldukları modem mutabakatını duyan şirket, fırsattan istifade ederek akıllı telefonlar için 5G modemlerin üretilmesinden vazgeçtiklerini duyurdu. Intel ve Apple ortasında daha evvelce de bir kriz ortaya çıkmıştı ve Intel’de yaşanan gecikmelerin sonucunda 2020 yılında çıkacak olan iPhone’ların 5G desteklemeyeceği gündeme gelmişti.

Intel CEO’su Bob Swan yaptığı açıklamalarda, 5G teknolojisinin alt yapısına yatırım yapmaya devam edeceklerini fakat bilgisayarlar, bilgi merkezleri ve objelerin interneti teknolojileri için 4G ve 5G çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti. 5G teknolojisinin stratejik manada ön planda olduğunu belirten Swan, akıllı telefonlar için üretilecek olan 5G modemlerin hem karlılığın düşük olacağını hem de Intel için ziyadesiyle olumlu geri dönüşler sağlamayacağını düşündüklerini belirtti.

Apple; Qualcomm ve Intel ortasında gerçekleşen olaylardan sonra istikametini Intel’e çevirmişti. 5G modemler için de Intel’i ziyadesiyle baskılayan Apple, başarılı olamamıştı. Intel ve Apple ortasında olan 4G modemlerin mutabakatı ise planlandığı halde yürütülmeye devam ediyor. Görülen o ki hem Apple 2020 telefonlarında 5G modemleri destekleyecek hem de Intel istediği tarafta hareket edebilecek. Şu an için bu durumun kaybedeni yok diyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap