İşinizi Kolaylaştıracak Tinkercad Tüyoları
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

İşinizi Kolaylaştıracak Tinkercad Tüyoları

0

Nasıl ki artık bir bilgisayar programı üzerinde saatlerce uğraşarak yaptığımız görsel düzenlemeleri akıllı telefonumuza indirdiğimiz bir taşınabilir uygulama ile birkaç dakika içinde yapıyorsak; artık Tinkercad ve gibisi online uygulamalar sayesinde rastgele bir program kullanmadan sırf internet tarayıcımız üzerinden 3 boyutlu dizaynlar başta olmak üzere pek çok üretim gerçekleştirebiliyoruz.

Bilhassa 3 boyutlu tasarım, kodlama ya da arttırılmış gerçeklik dünyasına yeni girmiş bir üreticisiyseniz Tinkercad ile fiyatsız ve kolay bir formda yeteneklerinizi keşfedebilirsiniz. Tinkercad temel tasarım seviyesinde bir hizmet veriyor olsa da tekrar de son derece kullanışlı bir uygulamadır. Tinkercad kullanımınızı çok daha verimli hale getirecek tüyoları öğrenerek tasarımlarınızı bir adım ileri taşımanız mümkün.

Tinkercad nedir?

Tinkercad, uzun yıllardır 3 boyutlu tasarım alanında hizmet veren Autodesk firmasının sunduğu bir uygulamadır. Bu uygulamayı buradaki Tinkercad internet sitesi üzerinden online olarak kullanabilirsiniz. Üstelik rastgele bir program indirmenize, suram yapmanıza gerek yok. Sırf bir kullanıcı hesabı açarak fiyatsız olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Tinkercad ile 3 boyutlu tasarım, elektronik sistem tasarımı, kodlama ve arttırılmış gerçeklik tasarımı yapabilirsiniz. Burası tıpkı vakitte bir eğitim platformu olduğu için tasarım dersi veren bir eğitmenin dersine katılabilir ya da kendiniz uygulama üzerinden bir eğitim başlatabilirsiniz.

tinkercad
İşinizi Kolaylaştıracak Tinkercad Tüyoları

Tüm kullanıcıların bilmesi gereken Tinkercad tüyoları:

 • Çalışma alanınızı oluşturun.
 • Tasarımlarınızı 3 boyutlu olarak inceleyin.
 • Farklı görünüm seçeneklerini görüntüleyin.
 • Çalışma alanınızı genişletin.
 • Tinkercad cetveli ile nesnelerinizin tam olması gereken boyutta olmasını sağlayın.
 • Objeleri tek tıkla çevirin.
 • JavaScript ile objeler yazın.
 • Tinkercad kısayollarını keşfedin.

Çalışma alanınızı oluşturun:

Tinkercad ile yaptığınız dizaynlar 3 boyutludur. Yani kendinize âlâ bir taban hazırlamadan gerçek bir tasarım yapamazsınız. Bu nedenle uygulamayı açtıktan sonra birinci olarak Izgara Düzenle seçeneğine tıklayın ve kendinize tasarladığınız eserin boyutlarına uygun bir ızgara belirleyin. Tasarımınız, gerçek hayatta nasıl bir yer üzerinde olacaksa uygulamada da emsal bir taban üzerinde durmalı. Çalışma alanınızı dilediğiniz vakit değiştirmeniz mümkün.

tinkercad 3 boyutlu

Tasarımlarınızı 3 boyutlu olarak inceleyin:

Birinci kere 3 boyutlu bir şeyler tasarlamaya çalışan kullanıcılar, genel olarak sırf tek boyutlu düşünmekten kendilerinizi bir türlü alamazlar. Fakat Tinkercad’de tasarladığınız eserin önü, gerisi, sağı, solu, üstü ve altı da var. Sol üst köşede göreceğiniz manzara değişim butonu ile tasarladığınız eserin her bir noktasını inceleme ve düzenleme talihiniz var. Tahminen eserin altına küçük bir imza eklemek üzere süreçler ile usta olma yolunda tesirli bir adım atabilirsiniz.

Farklı görünüm seçeneklerini görüntüleyin:

tinkercad tasarım
İşinizi Kolaylaştıracak Tinkercad Tüyoları

Tinkercad hizmetinin daha çok yeni başlayan kullanıcılara hitap ettiğini söylemiştik. Bu nedenle uygulama pek çok hazır görünüm sunuyor. Ekranı yakınlaştırma butonunun çabucak altındaki buton ile bu farklı görünüm seçeneklerini görüntülemeniz mümkün. Bunları uygulamak zorunda değilsiniz lakin tasarladığınız eserin ne kadar farklı versiyonunu görürseniz ekleyeceğiniz özellikler de bir o kadar eşsiz olacaktır.

Çalışma alanınızı genişletin:

Dediğimiz üzere, Tinkercad ile 3 boyutlu dizaynlar yaptığınızı unutmayın. Çalışma alanınızı genişleterek 3 boyut tesirini zenginleştirecek objeler ekleyin. Workplane butonu ile eseri hareket ettirebilir ve en olmadık noktasına yeni bir obje ekleyerek çok daha güçlü bir dizayna imza atabilirsiniz. Obje ekleme sırasında uygulama tarafından hazır olarak sunulan objelerden birini kullanarak süreçlerinizi çok daha süratli bir halde gerçekleştirmeniz mümkün.

Tinkercad cetveli ile nesnelerinizin tam olması gereken boyutta olmasını sağlayın:

Kendinize gerçek boyutlu, şahane bir taban oluşturduktan sonra artık sıra geldi tasarlayacağınız esere de birebir formda gerçek boyutlu objeler eklemeye. Şayet 3 boyutlu tasarım işine yeni başladıysanız elle boyut girmek biraz zorlayıcı olabilir. Bu nedenle Tinkercad cetvelini kullanın. Ruler butonuna tıklayarak cetveli etkin hale getirin ve nesnenizin uzunluğunu ölçün. Tam istediğiniz boyutta bir obje yaratana kadar cetveli kullanabilirsiniz.

Objeleri tek tıkla çevirin:

Bütün dizayncılar bilir ki verimli bir tasarım süreci ürettiklerinizi verimli kullanmaktan geçer. Hoş bir obje yarattıktan sonra bir alanı onun kopyalarıyla donatmak istiyorsanız tek tek tekrar yaratmak büyük bir vakit kaybı olur. Bunun yerine objeyi seçin ve çevir butonuna tıklayın. Ok tuşları yardımıyla çevirmiş olduğunuz objenizi konumlandırın. Birkaç dakika içinde tıpkı objeden onlarca farklı versiyonu çalışma alanına yaymış olursunuz.

tinkercad

JavaScript ile objeler yazın:

Biraz daha profesyonel bir tüyo vermek gerekirse JavaScript programlama lisanı bilenleri bu türlü alalım. Tinkercad üst araç çubuğunda bir kod butonu göreceksiniz. Ona tıkladığınız vakit karşınıza bir kodlama alanı çıkacak. Buradan JavaScript lisanı ile yazarak kendi objelerinizi yaratmanız mümkün. Dediğimiz üzere bu gerçek profesyonellerin kullanabileceği bir özellik ancak tekrar de biraz JavaScript lisanından anlıyorsanız denemekten ziyan gelmez.

Tinkercad kısayollarını keşfedin:

 • Ctrl + C ve Ctrl + V / kopyala ve yapıştır
 • Ctrl + Z ve Ctrl + Y / geri al ve tekrarla
 • Ctrl + D / seçili objeyi çoğaltma
 • Ctrl + H / seçili objeleri gizleme
 • Ctrl + Shift + H / tüm zımnî objeleri gösterme
 • Ctrl + G / seçili objeleri gruplandırma
 • Ctrl + Shift + G / bir kümesi objelere ayırma
 • L / hizalama aracını açma
 • M / ayna aracını açma

Tinkercad uygulamasını kullandıkça çok daha fazlasını keşfedeceksiniz lakin yeni başlarken kesinlikle bilmeniz gereken birtakım kısayollar bu halde. Uzun bir tasarım sürecinde bazen kullandığınız bu kısayollar toplamda saatlerce vakit kazandırarak hayat kurtarıcı olabilir. Kullanıcı alışkanlıklarınıza nazaran yeni kısayollar keşfetmekten çekinmeyin.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir