Instagram Hikayelere Bakanlar Neye Göre Sıralanır?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Instagram Hikayelere Bakanlar Neye Göre Sıralanır?

Öncelikle İnstagram’ın yaptığınız her hareketi sizlere daha ilgili içerikler sunabilmek için kayda aldığını bilmeniz gerekiyor. Yani kimin fotoğraflarını beğendiğiniz, videolarını izlediğiniz ne kadar mesajlaştığınız hatta profilini ne sıklıkla ziyaret ettiğiniz bile geçmiş kayıtlarında tutulmaktadır. 

Hikayelerinize bakanlar sıralanırken ise bu bilgiler kullanılır ve size en çok ilgilendiğiniz kişiler başta gösterilmeye çalışılır. Genel olarak bunlar profiline baktığınız, gönderilerini beğendiğiniz hatta hesabınız bağlıysa Facebook‘ta eklediğiniz kişilerdir. İnstagram hikayenize bakanları birkaç sefer kontrol ettiğinizde ise aynı kişileri hep başta göstermek yerine İnstagram onları daha aşağı atmayı tercih etmektedir.

Kesinlikle Instagram, storylere bakanların nasıl sıralandığına dair algoritmayı resmi olarak açıklamıyor. Böylece yüzde yüz kesin olarak konuşmak zor ancak burada yazılanlar, bizim tecrübelerimiz ve araştırmamız sonucu oluşturduğumuz en mantıklı teorilerden biridir.

Instagram Hikaye

Instagram Hikayeye Bakanlar Nasıl Görünür?

Kendi hikayenize dokunduğunuz sol alt köşede hikayenize bakanların toplu sayısını göreceksiniz üzerine dokunun. Bir liste açılacak. Hikayenize bakanlar sıralanmış halinde görünür. Peki bu liste neye göre belli oluyor. Kimilerine göre bu liste aynı paylaşıma bakılma sıralamasına göre, kimine göreyse etkileşimde bulunulan kişilere göre diyor. Instagram’dan resmi bir açıklama olmamasına rağmen yapılan araştırmalar önemli verileri gözler önüne seriyor.

Hikayeye bakan kişiler arasında en üstte yer alan ilk 2-3 kişinin profiline siz fazla bakıyorsunuz veya o kişi sizin profilinizde sıklıkla geziniyor ve resimlerinize bakıyor. Bu yüksek bir olasılık. Çünkü story attığınızda dikkat edecek olursanız en çok etkileşime girdiğiniz yani sohbet ettiğiniz, resim attığınız veya resimlerini beğendiğiniz kişi üst sırada yer alacak. Orta sıralarda yer alan kişilerde daha az takip edilen kişiler. En son sıralarda da genellikle sizi takip eden ama sizin takip etmediğiniz kişiler yer alıyor. Bu ilk 3 sıralama her zaman aynı kalmıyor. Genellikle ilk 5 arasında değişiklik olsa da hep kendi içerisinde isimler değişiyor. Yani bu hafta içinde A kişisi 1., B kişisi 2, C kişisi 3 ve D kişisi 4. Sıarad ise sonraki hafta B kişisi 1, A kişisi 2, D kişisi 3 ve C kişisi 4. Sırada yer alıyor.

Eğer Story(Hikaye) izlenmeleriniz 50 kişinin altında ise sıralama ilk bakan üstte son bakan altta olarak ilerlemekte.

Yani takipçi sayınız azsa ve storylerinizi az kişi görüyorsa hikaye sıralaması kronolojik olarak sıralanıyor.

Eğer Story(Hikaye) izlenmeleriniz 50 kişinin üstünde ise, sıralamaya farklı bir algoritma dahil oluyor.

Özellikle bu algoritmayı etkileyen faktörleri sıralayalım:

 • Profil Ziyareti
 • Mesaj Sayısı
 • İlgi Alanı
 • Yorum
 • Beğeni
 • Etkileşim

Kısacası bu algoritmanın işleyişi şu şekilde Eğer bir kişi sizin hiçbir fotoğrafınızı beğenmemişse, başka bir deyişle herhangi bir etkileşimde bulunmamışsa ama her zaman story izlenmelerinde en üstlerde çıkıyorsa bu kişi çoğu zaman profilimize girip geziyor demektir.

Son olarak demek oluyor ki, Instagram, story izleyenlerin en üstünde yer alan kişilerin sıralaması profil ziyareti başta olmak üzere, ilgi alanları, mesaj sayısı, etkileşim gibi sinyallerin ortalamasını alarak bize liste halinde sunuyor diyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım