DLC Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

DLC Nedir?

0

DLC Nedir? DLC kısa tanımı ile “indirilebilir içerik” anlamına geliyor ve bu kavram oyun sektöründe çok sık kullanılan bir kavramdır. Bir oyun indirdiğinizde, bu oyunun harita silah veya yeni senaryolarını, oyun firmaları haricen satıyorlar. Örnek Verecek olursak Dünyada en çok oynanan oyunlardan biri olan EuroTrucks’da ve bu simülasyon oyununda temel olarak Avrupa haritası vardır. Bu oyunu iyice oynayıp sıkıldığınızda, DLC kavramı işin içine giriyor ve bu indirilebilir içerikler sayesinde artık oyuna yeni haritalar eklenebiliyor ( örnek Türkiye haritası, Rusya haritası vs). Aslına bakarsanız, DLC eklentileri ile oyun firmaları, daha fazla para kazanıyorlar. Oyun çok tutulmadığında, oyuncu sayısını arttırmak için, başvurulan strateji, yeni DLC içeriklerini bedava sunmak oluyor. Bu uygulama ile çoklu ortamlarda oyun oynama, yeni silahlar kullanma yeni alanlar keşfetme gibi heyecanlı maceralar, oyuncuların hizmetine sunuluyor.

dlc nedir

DLC Eklentilerini En Çok Hangi Oyun Türleri Kullanır?

Eklentiler en çok Multiplayer odaklı olarak piyasaya sürülen oyunlarda görmekteyiz. Güncelleme almayan çok oyunculu oyunları görmek artık mümkün değil. Buradaki amaç kullanıcılarını oyunda tutmaktır. Ek olarak oyuncunun deneyimlerini, şikayetlerini incelemek ve ona göre de DLC’i paketini yayınlamak zorundalardır.

FPS oyunlarını baz alırsak bir silahın güncelleme ile güncelleme sonrasındaki verdiği hasar, mermi kapasitesi, sekme oranı, merminin namludan çıkış hızı, silahın etkin olduğu mesafe, kaç mermi ile düşmanın gövdesinden vurursan öldürebileceğin gibi hassas detaylar değiştirilmektedir. Değişiklik olmak zorundadır da, bu tarz oyunlarda bazı silahlar fazlasıyla güçlü bir konumdadır. Ancak yakın zamanda gerçekleşen, Battlefield 5 gibi popüler bir oyun markasının yaptığı, oyuncuların aleyhine olan saçma indirilebilir içeriklerde oyunculara sunulmaktadır.

Tek Oyunculu DLC

Tek oyunculu DLC, bir oyunun tek oyunculu moduna eklenen – tahmin ettiğiniz gibi – indirilebilir içeriktir.

Bu, yeni silahlar veya kıyafetler gibi küçük eklemelerden, oyununuza düzinelerce ekstra saat ekleyen ek seviyeler ve devasa genişleme paketleri gibi içeriklere kadar değişebilir.

Tek oyunculu DLC, maddi olmayan bir şey de olabilir. Örneğin, bir oyun bir New Game Plus modu veya ekstra bir zorluk ayarı içerecek şekilde güncellenirse (örneğin Ghost of Tsushima’nın Lethal zorluğu). Bununla doğrudan etkileşime giremeseniz de, bu yine de oyununuza yeni içerik ekler.

çok oyunculu dlc

Çok Oyunculu DLC

Multiplayer DLC, bir oyunun çok oyunculu yönüne odaklanır. Yine, bunu tahmin etmek için sürpriz yok, ancak bu, DLC’nin daha az anlatı odaklı olacağı, bunun yerine oyunculara yeni silahlar, görünümler, ifadeler, seslendirmeler ve harita paketleri vereceği anlamına geliyor.

Muhtemelen en fazla birkaç kez oynayacağınız tek oyunculu DLC’nin aksine, geliştiriciler oyunlarını olabildiğince tekrar oynanabilir kılmak için çok oyunculu DLC tasarlar. Buradaki fikir, oyuncu çok oyunculu bir oyunu ne kadar uzun süre oynarsa, genellikle mikro dönüşümler yoluyla (daha sonra ele alacağız) para harcama olasılığı o kadar yüksektir.

Bu nedenle, hem oyuncular hem de eleştirmenler, çeşitli geliştiricileri ve yayıncıları, oyuncuları video oyunlarına para harcamaları için kandırmak için gizli taktikler kullandıkları için eleştirdiler .

dlc nasıl kurulur

DLC Nasıl Kurulur?

DLC paketleri temin edildikten sonra, oyuna nasıl kurulur? DLC paketleri yukarıda da dediğimiz gibi çok çeşitlidir. Kimi DLC paketi mazeme kimi DLC paketleri oyun içi silah gibi malzemeler kimileri harita kimlileri ise sahne olsun çok fazla çeşit DLC paketi mevcuttur.

Her oyunun alt yapısı farklı olduğu için DLC dosyalarının kurulması oyuna göre farklılık gösterecektir. Oyun içi satın ama DLC paketlerinde çok sorun yaşamazsınız DLC dosya içerikleri genelde otomatik olarak yerlerini bulur.  Her oyunun oyunda kullanılan metaryellerin dosyaları farklı isim ve klasörler altında depolanır. DLC paketini oyun dışı temin edilen oyunlarda DLC paketinin nasıl kurulacağını oyunun adına göre İnternette araştırma yaparak adımları takip etmeniz gerekir. Genel bir kurulum anlatımı yoktur. Genel olrak mantık şudur. Örnek olarak bir DLC harita içeriği elde ettiyseniz, içerik dosyalarının oyunun haritalarla ilgili klaörlerine aktarılması gerekir. Dediğimiz gibi DLC kurulma ayarları oyuna göre farklılıklar gösterir.

dcl örnekleri

DLC Örnekleri

Oyunların sunduğu DLC türleri şunları içerir:

Ekstra karakterler, seviyeler ve zorluklar gibi yeni özellikler

Silahlar ve güçlendirmeler gibi oyunda ilerlemenize yardımcı olan öğeler

Karakter kıyafetleri ve silah görünümleri gibi kozmetik ekstralar

Rastgele çeşitli oyun içi avantajlar içeren ganimet kasaları

Yaklaşan DLC’ye erken erişim sağlayan sezon geçişleri

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir