2023 Yılına Kadar Apple Kendi Çiplerini Kullanacak
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

2023 Yılına Kadar Apple Kendi Çiplerini Kullanacak

0

Teknoloji kesiminin önder markalarından Apple, tam bağımsız olmak için çalışmalara başlamış üzere görünüyor. Şirket, bugün ayrıyeten ‘dijital miras’ isimli yeni bir özelliği ile de gündeme gelmişti. Bilhassa son devirde yeniliklere açık bir hal sergileyen şirketin artık de kendi çiplerini üretmek için harekete geçtiği ortaya çıktı. Bloomberg’den elde edilen bilgilere nazaran Apple, gelecekte Broadcom ve Skyworks üzere şirketlerden kesim almayı bırakabilir.

Şirketin bu emel uğruna yeni bir ofis kuracağı öne sürülüyor. Her ne kadar bu planlar daha başlangıç etabında olsa da Apple’ın öncelikle ‘kablosuz bağlantılar’ üzerinde çalışmalara başlayacağı düşünülüyor. Elbette iPhone ve Mac aygıtlarda ‘çip’ deyince akla birinci gelen kesim işlemciler oluyor. Fakat güç idaresi, USB temas, kablosuz şarj, Wi-Fi ve Bluetooth üzere özellikleri sağlayan çipler de Apple’ın “üretilecekler listesinde” yer alıyor.

Apple, ürünleri üzerinde tam kontrol istiyor olabilir:

İPhone aygıtlar için başka şirketler tarafından üretilen en büyük modüllerden biriyse ‘modem’. Apple, bilindiği üzere bu alandaki çip gereksinimini Qualcomm tarafından karşılıyor. Fakat şirketin uzun bir müddettir kendi 5G çiplerini üretmek istediği de geçtiğimiz periyotta tabir edilmişti. Bu maksat uğruna Intel’in akıllı telefonlar için oluşturduğu modem işini 1 milyar dolar karşılığında satın alan Apple, 2023 yılına kadar kendi çiplerine geçiş yapmayı hedefliyor.

Kendi çiplerini üreterek hem eserleri üzerinde daha fazla denetim elde etmek hem de donanım açısından daha üstün aygıtlar üretmek isteyen Apple, birebir vakitte ‘kendi kendine yeten’ bir şirket olmayı da hedefliyor. Global manada halihazırda devam eden çip kasveti, teknoloji devlerini etkilemeye devam ediyor. Apple, gelecekte yine bu türlü bir durum yaşanması halinde işini bahta bırakmak istemiyor olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir