Google’ın Sahibi Kim, Nasıl Kuruldu?
 1. Anasayfa
 2. Başarı Hikayeleri

Google’ın Sahibi Kim, Nasıl Kuruldu?

0

Google LLC, çabucak hemen tüm sorularımızın yanıtını şak diye önümüze çıkartan, yeri geldiğinde cümbüş hayatımıza, yeri geldiğinde akademik hayatımıza renk katan arama motoru. Bir öteki deyişle Google LLC, çevrimiçi reklamcılık teknolojileri, arama motoru, bulut bilişim, yazılım ve donanım hizmetleri üzere birçok hizmeti içinde barındıran, internet eserleri konusunda uzmanlaşmış çok uluslu dev Amerikan şirketi.

Herkesin kullandığı YouTube, Gmail, Takvim, Meet üzere hizmetleri de içinde barındıran Google 2015 yılında tüm hizmetlerinin birleşmesiyle tek çatı altında toplanarak Alphabet Inc. ismini aldı. Pekala çoğumuzun yalnızca arama motoru olarak bildiği bu dev şirketi kim kurdu, şu an ki sahibi ya da sahipleri kim gelin yakından bakalım.

Google’ın Sahibi Kim?

Takvimler 2 Ekim 2015’i gösterdiğinde Google beklenmeyen bir açıklama yaparak Google ve yan kuruluşlarının birleşerek Alphabet Inc.’nin kurulduğunu duyurdu. Google’ın kurucu ortakları Alphabet’in en büyük hissedarları olarak kaldı ve idare konseyinde yerlerini korudu. Pekala Google’ın sahibi kim? En büyük 5 hissedarı sıralarsak:

 • Larry Page
 • Sergey Brin
 • Vanguard Group, Inc.
 • BlackRock, Inc.
 • T. Rowe Price Associates, Inc.

Şirketin CEO’luk vazifesi ise Sundar Pichai üstleniyor. 2019 Yılında Larry Page’den misyonu devralan Sundar Pichai, 2004 yılından beri Google’da çeşitli misyonlarda yer aldı. Artık gelin kurucu ortakların hayatlarına biraz daha yakından bakalım.

Googlein-birinci-ceosu-larry-page kimdir
Google’ın birinci CEO’su Larry Page

Google’ın birinci CEO’su Larry Page kimdir?

1973’te Michigan’da doğan Larry Page’in anne ve babası bilgisayar uzmanıydı. Onların müsaadeden giderek Stanford Üniversitesi‘nde bilgisayar mühendisliği okudu ve burada Sergey Brin ile tanıştı. İkili, sonuçları sayfaların popülaritesine nazaran listeleyen bir arama motoru geliştirdi ve Page’in CEO olduğu Google, 1998’de piyasaya sürüldükten sonra dünyanın en tanınan arama motoru oldu.

Daha sonra YouTube, adSense, Google Suits, Analytics üzere bir çok faaliyeti hayata geçirdi. Page ve Brin daha sonra Google’ın yeni ana şirketi Alphabet’in sorumluluğunu üstlendi. Ta ki 2019’un sonlarında şirketteki rollerinden ayrılana kadar. Şirketten ayrıldıktan sonra bir müddet dinlenen ve daha sonra Yeni Zellanda’ya taşınan Page, şu günlerde birden fazla start-up’a danışmanlık ve finansman dayanağı sağlıyor. İçlerinde hava taksisi üzere bölümlerin de bulunduğu start-up teşebbüsleri Larry Page’in deneyimlerinden faydalanarak başarılı olacak mı daima birlikte göreceğiz.

Küçük ortak Sergey Brin kimdir?

Brin’in ailesi 1979’da Moskova’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. 1993 yılında Maryland Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve matematik alanında dereceler aldıktan sonra, Stanford Üniversitesi’nin yüksek lisans programına girdi ve burada yeniden kendisi üzere yüksek lisans öğrencisi olan Page ile tanıştı. İki dahi genç de internette biriken data yığınından mana çıkarma ve bilgisayarların nizam oluşturma yeteneğini geliştirme fikriyle ilgilendiler. Brin, 1995 yılında yüksek lisans derecesi aldı, fakat arama motoru üzerinde çalışmaya devam etmek için Stanford’un doktora programına başladı. Sonrasını ise hepimiz biliyoruz.

Bugünlerde ise Sergey Brin, kendi servetini yönetmesine yardımcı olmak için Singapur’da bir aile ofisi kurmakla meşgul. Net servetinin 86,5 milyar dolardan fazla olduğu belirtilen Brin, servetini yönetmekte yardıma gereksinim duyuyor ve kendisi üzere “Süper Zengin” olan insanların akımına katılarak aile şirketini kuruyor.

Düzenleyici kurumlara sunulan evraklara nazaran, Sergey Brin’in aile ofisinin ismi Bayshore Küresel Management ve geçen yılın sonlarında Singapur’da bir şube açarak resmileşmiş oldu. Şirketin ismi, Google’ın genel merkezinin bulunduğu Mountain View, California kısmı olan North Bayshore’dan gelmekte.

Yeniden bir garaj öyküsü: Google nasıl kuruldu?

Vakitte biraz geriye gidelim ve 1996 yılına duralım. PhD öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin, Google’a bir araştırma projesi olarak California Standford University’de başladılar. Bu iki zeki genç PageRank ismini verdikleri teknolojiyi geliştirerek siteleri muhakkak bir sıraya nazaran dizen arama motorunu yaptılar.

Silikon Vadisi’nin bir klişesi haline gelen garajda kurulma kıssası doğal ki Google’ın da öyküsünde yer almakta. PhD öğrencileri Larry Page ve Sergey Brin, California’daki konutlarının garajında Google’ın temellerini attı. Evvelki ismi BackRub olan Google, 15 Eylül 1997’de domain ismini Google.com olarak değiştirdi. 4 Eylül 1998’de ise Google artık bir anonim şirket olarak statü kazandı. Birinci halka arzı 19 Ağustos 2004’te gerçekleşti. Kuruculardan sonra birinci CEO Eric Schmidt ise kumandayı eline alarak Google’ın idaresini devraldı.

2006’da Google, kullanıcı tarafından gönderilen akışlı görüntüler için en tanınan web sitesi olan YouTube‘u 1,65 milyar dolara satın aldı. Eylül 2013’te Page, Forbes mecmuasında Amerika’nın En Varlıklı 400 İnsanı listesinde 13. sırada yer aldı. Ekim ayında bu kere Forbes’in 2013 En Güçlü Beşerler listesinde 17. sırada yer aldı. Google’ın CEO’su olarak Page, şirketin operasyonlarının sorumluluğunu Google için özel projeler yöneticisi olarak misyon yapan Brin ve şirketin idare heyeti lideri Eric Schmidt ile paylaştı.

Günümüzde ise konutlarının olduğu semt olan Mountain View’da Googleplex ismindeki dev Google yerleşkesi bulunuyor. Googleplex, klasik ofislerin tersine rahat çalışma ortamı sunan ve azamî verimliliği hedefleyen, içinde uyku hublarından, kafeteryalara, sinema-oyun salonlarından sessiz alanlara kadar her türlü gereksiniminizi ve rahatça çalışmanızı sağlayacak bir alan olarak karşımıza çıkıyor.

O denli ki bu rahat çalışma alanı sayesinde çalışanlar vakitlerinin %20’sini kendilerine ayırıyor. Kendilerine ayrılan bu vakit bugün Google News ve AdSense üzere tanınan hizmetlerin de yaratılmasına vesile oluyor.

İşte her gün kullandığımız Google’ın kıssası bu türlü. Siz ne düşünüyorsunuz? Yorum yapmayı unutmayın…

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir