İlk Girişimci Kim?
 1. Anasayfa
 2. Girişimcilik
Trendlerdeki Yazı

İlk Girişimci Kim?

0

Girişimcilik çok eski çağlara dayanmaktadır. 20.000 yıl önceye kadar giden girişimcilik tarihi, ticaretin başlamasına dayanır. Dünya tarihini baktığımızda ise ilk olarak 20 bin sene önce yaşandığını görmekteyiz. Dünya tarihindeki ilk ticaret Yeni Gine ülkesinde yaşanmıştır.

Yeni Gine de yaşayan dönemin yerel halkı araç, gereç, yiyecek veya içecek için ticaret yaptıkları ortaya çıkmıştır. İlk girişimci kim? En büyük girişimcilik yine Dünya tarihine baktığımızda göçebe hayattan yerleşik hayata geçişi ile başlamıştır. Yerleşik hayat ile birlikte tarımsal faaliyetlerde başlamıştır. Üretilen mahsuller ile takas yani değiş tokuş yapılmıştır.

 Girişimciler her durumda yenilik getirmek için uğraşırlar. Yeniliği seven insanlardır. İlk girişimci de yenilikçi kişidir.
Girişimci özellikleri

Girişimcide Olması Gereken Özellikler

Girişimcilik ile günümüz hayatında birçok farklı tanım bulmak mümkündür. Ancak bu tanımlamalar yapılmadan önce yaşamış olan girişimciler de bu sıfatlara göre hareket ettiği görülmektedir.  Peki, bir girişimcide hangi özellikler olmalıdır? Öncelikle girişimcinin yenilikçi olması gerekir. Girişimciler her durumda yenilik getirmek için uğraşırlar. Yeniliği seven insanlardır. İlk girişimci de yenilikçi kişidir.

Risk almasını seven kişiler girişimcilerdir. Düşüncesindeki yeni fikirleri uygulamak için risk alması gereklidir. Sonunun da hayal kırıklığı olsa bile risk almak çok önemlidir. Girişimciler değişimi severler. Hep aynı özellikte gitmekle farklı sonuçlar almak zorudur. Değişim her zaman iyidir. Girişimciler fırsatları kaçırmazlar. Fırsatların sonuçlarını da değerlendirdiler. Tabi her fırsata direk atlamazlar. Girişimciler aynı zamanda yaratıcı insanlardır.

Olaylara farklı açılardan bakmak çok önemlidir. Girişimcinin her zaman motivasyonunu yüksel olmalıdır. Aksi takdirde işinde başarılı olması mümkün değildi. Girişimciler yine iletişim becerisi yüksek olan insanlardır. İkili ilişkilerde çok iyidirler. Girişimcilikte insanları kazanmak oldukça önem arz eder. İlk girişimci kim? Dünyadaki ilk girişimci bile bu özelliklere sahiptir. Yani ilk girişimci de yenilikçi, risk alabilen, insanlarla iletişimi iyi olan, fırsatları kaçırmayan, motivasyonu hep yüksek olan kişiydi.

İlk girişimci, ilk ticari faaliyeti yaptığı için büyük ihtimalle takas sistemini kullanmıştır. İstediği ürünü almak için elindeki başka bir ürünü vermiştir.
Girişimci

İlk Girişimci İşine Nasıl Başlamıştır?

İlk girişimci, ilk ticari faaliyeti yaptığı için büyük ihtimalle takas sistemini kullanmıştır. İstediği ürünü almak için elindeki başka bir ürünü vermiştir. Girişimcilik kelimesi ise ilk olarak 1755 yılında İrlandalı bir ekonomist yapmıştır.  İlk girişimci kim? Net bir cevabı olmasa da ilk girişimi yapan kişi sayesinde günümüzde bile çeşitli girişimlere adım atabiliyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir