Elon Musk Mars’ta İnceleme Yapmak Amacıyla Uzay Aracı Gönderen İlk İnsan
 1. Anasayfa
 2. Başarı Hikayeleri

Elon Musk Mars’ta İnceleme Yapmak Amacıyla Uzay Aracı Gönderen İlk İnsan

0

Elon Musk hakkında hepimiz az çok bir bilgiye sahibiz ancak Musk’un hikayesi bildiğimiz bu bilgilerin de çok ötesinde bir isimdir. Kendisinin başarı hikayesi birçok girişimciye ilham olmuş ve nicelerine de olacağı aşikardır. Gelin bu başarılarla dolu hayata beraber bakalım.

Elon Musk’un Hayatı

Elon Musk 1971 yılında Güney Afrika’da dünyaya gelmiştir. Daha çok küçük yaşlarında bile bir şeyler üretmek için çabalayan Musk, 12 yaşında kodlamayı öğrenerek “Blastar” isimli uzay oyunu yazmıştır ve 500 dolara satmıştır. Böylelikle ilk satışını gerçekleştirmiştir. Kendisi Bryanston High School’da okula başlamış, Pretoria Boys High School’da devam ederek diplomasını  aldı.1992’de Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl okuduktan sonra, fizik ve ekonomi okumak için The Wharton School of the University of Pennsylvania’ya gitti. Burada ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ardından Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Silikon Vadisi’ne gitse de doktorayı tamamlamadı.

X.com ve PayPal

Musk 1999 yılında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı. Ancak bu işi tek bir kelimeyle söyleyip geçemeyiz çünkü günümüz şartlarını değil 1999 şartlarını düşünelim. Teknoloji bu kadar gelişmemiş, çoğu yerlerde ahizeli telefonlar bile bırakılmamışken Musk sınırları zorluyor ve bir finans ve ödeme servisi açıyor. Elon Musk’un yaptıklarında hayranlıkla baktığımız olay sadece bu iş olmayacak. 2000 yılına geldiğimizde açık artırma servisi olan Confinity’de bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. 2002 yılında ise eBay 1.5 milyar dolara PayPal‘ı satın almıştır. Bu rakamlar yazı da bize kolay gelse de gerçekten iki yıl içerisinde bu kadar geliştirip satmak gerçekten çok büyük özveri ve başarı ister.

SpaceX

İnsanlığın uzayın bilinmezliğine karşı merakı asırlardır devam etmektedir. Elon Musk’ta bu merakın üzerine giderek SpaceX‘i 2002 yılında kurmuştur. SpaceX’in ismini haberlerden hemen hepimiz duymuşuzdur. Elon Musk bu şirketi kurduğundan beri hiç durmamış ve hep en ilerisine taşımıştır. Bazen olumsuzluklar olsa da Musk hiçbir zaman pes etmemiş ve şirketini “Amerika’nın En Değerli Şirketlerinden biri” yapmıştır. Ayrıca SpaceX’in tek özelliği bu değildir. Yörüngeye astronot gönderen ilk özel şirket unvanına sahiptir. Ayrıca kendisi yakında Mars’a insan göndermeyi amaçlayan bir proje üstünde çalışmaktadır. Siz sormadan ben söyleyeyim gidiş bileti 500 bin dolar dönüş biletiniz ise SpaceX şirketi tarafından karşılanıyor.

Tesla

Elon Musk’ı yalnızca uzay şirketinden değil elektrikli araçlarından da yakinen tanıyoruz. Kendisi Tesla markası araçları üreterek otomotiv sektörünü yeni bir döneme geçirmiştir. Düşünsenize aracınızın benzini bitmeye yaklaştığında endişeyle bir benzin istasyonu aramıyorsunuz, aracınız pilot kontrolünde de gidebiliyor ve siz sadece yolculuğun keyfini çıkarabiliyorsunuz. Gerçekten bir mühendislik harikası. Bu dahiyane fikrinde böyle büyük işler başarmış Elon Musk’tan başka birisinden çıkacağını bekleyemezdik zaten.

Hyperloop

Elon Musk bu aracı bizzat kendisi tasarlamıştır.  Hyperloop tüneller içinden geçecek ve enerjisini güneş enerjisinden alarak vakum teknolojisini kullanacaktır. Eğer proje tamamlanırsa saatte 1200km/h hızla giden bir ulaşım aracı olacaktır. Bu farkı şöyle çok net görebiliriz. 120 km/h hızla giden bir araç 16 km’yi 8 dakikada tamamlar. Bunun 100 katı bir hızı düşünürsek basit bir matematikle 48 saniye de 16 km’yi 48 saniyede gittiğini görmüş oluruz. Gerçekten inanılmaz bir hız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir