Kişisel Gelişim ve İnsanoğlu
 1. Anasayfa
 2. Kişisel Gelişim
Trendlerdeki Yazı

Kişisel Gelişim ve İnsanoğlu

0

   İnsanoğlu, varolduğu günden bu yana sürekli sosyalleşen, belirli amaçları olan ve elbette bir gün tüm bunların sonunun olacağını bilen bir varlıktır. Bu kısa yaşama arkamızda bir çok iz bırakarak devam ediyoruz. Peki bu kısa yaşama neler sığdırabiliriz?

Kişisel Gelişim Nedir?

   Günümüzün ve çağımızın şartlarının ortaya koyduğu hususlardan birisi de kişisel gelişimdir. Kişisel gelişim, var olduğumuz günden bu yana öğrendiğimiz ve sahip olduğumuz yeteneklerin-davranışların geliştirilmesi ve bu doğrultuda verilen çabalara karşın en iyisi olma prensibi taşır. Tabi bu doğrultuda bireylerin yanı sıra toplumların da büyük çabaları ve girişimleri mevcuttur.

kişisel gelişim

İnsanoğlunun Gelişim Süreci

   Yazının icadından bilgisayarlara, kağıt paralardan kripto paralara ve hatta göçebe yaşamdan yerleşik hayata geçilmesine dahi, kısacası bugünkü yaşamımızı idame ettirmemizi sağlayan ve geleceğimizde yaşayacağımız her etken, gelişen ve kendini geliştiren insanoğlunun ortaya koymuş olduğu birer çaba ve amacın ürünüdür.

Bireylerin Kişisel Gelişimi İçin Yapabileceği Şeyler

 •   Öğrenilecek yeni bir dil, farklı bir kültür ve belki de imkanlar dahilinde bir seyahat. Farklı kültür ve dillerin öğrenilmesi, bireye sahip olduklarından farklı alışkanlıklar katar. Toplumumuzdan örnek verecek olursak birden fazla dil bilen insan, yalnızca ana dilini bilen bir bireye göre daha başarılı ve gelişmiş olarak izlenim bırakıyor.
 •    Hayatımızı kötü kılan, belki de farkında olduğumuz fakat bir türlü aksini yapmaya cesaret edemediğimiz kötü alışkanlıklar da bireyin kişisel gelişimi hususunda önemli bir katkı sağlıyor. Şimdi olmasa bile ileride karşımıza kötü sonuçlar doğurabileceği için kötü alışkanlıklardan en kısa sürede kurtulmak, bireyin gelişimi için önemli bir husustur.

 •    Kötü düşünceler, fikirler ve davranışlardan uzak durmak, sürekli pozitif bir bakış açısına sahip olmak da kişisel gelişim için önemli bir husustur. Çünkü negatif etkiler hayata olan bakış açınızı değiştirerek modunuzu düşürecek ve gelişiminize engel olacaktır.
 •    Geçmişte yapmış olduğumuz, pişmanlık duyduğumuz şeyler bizi bazı olumsuz ruh hallerine ve davranışlara itebilir. Bu da bizim cesaret duygumuzu kırarak gelişime kapalı olmamıza neden olur. Bu yüzden geçmişte yaşanan olumsuz etkileri bir kenara bırakmak, onlardan ders çıkarıp geleceğe odaklanmak kişisel gelişiminiz adına büyük bir adım demek.
 • Kendinizi sürekli kısıtlayarak ve eksik görerek yapmaya cesaret edemediğiniz hususlar, gelişiminize engel olmaktadır. Kabul etmemiz gereken bir şey var ki; her insanın eksik olduğu konular vardır. Şayet bu konuların üstüne gidilip üzerinde emek ve zaman harcanırsa kişisel gelişim adına büyük bir adım atmış olacaksınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir