Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Bilgisayar almadan önce ilk olarak kullanım amacınızı gözden geçirmeniz gerekir. Alacağınız bilgisayarı en çok nerede kullanacağınızı düşünmelisiniz. Masaüstü bilgisayarlar, laptoplara göre aynı fiyata daha fazla performans sunar. Ayrıca tamir masrafları da dizüstü bilgisayarlara göre çok daha azdır. Özellikle iş yerinde kullanmak için daha ergonomik bir seçenek olan masaüstü bilgisayarlar, oyun oynamak isteyenler için de ideal seçenek olabilir. Yeni nesil masaüstü bilgisayarlardan birisi olan all-in-one bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlara göre biraz daha yüksek fiyatlı olmalarına rağmen bilgisayar kasasının kapladığı alanı minimuma indirerek daha iyi bir kullanım imkânı sunabilir.

Laptop

Laptoplar Kimler İçin Uygundur?

Laptoplar ise taşınabilirliğe önem veren ve sabit bir ortama bağımlı kalmak istemeyen kullanıcılar için ideal bir tercih olarak değerlendirilir. İnternet sitelerinde dolaşmak, dizi ve film izlemek için en uygun seçeneklerden birisi olan notebook modelleri bu amaçlarla bilgisayar kullanmak isteyen kullanıcıların öncelikli tercihi olmalıdır. Taşınabilir oyun sistemine sahip olmak isteyenler için de oyunculara yönelik çeşitli gaming laptop modelleri bulunur ve oyunculara iyi bir performans deneyimleme imkânı sunar. Ayrıca çizim yapma amacıyla profesyonel bir model seçmek isteyen kullanıcılar da özellikle grafik tasarım için laptop modellerini kontrol edebilir.

Masaüstü Bilgisayar

Masaüstü Bilgisayar Kimler İçin Uygundur?

Masaüstü bilgisayarlar ise daha çok alan sıkıntısı olmayan kullanıcılara hitap eder. Genel olarak laptoplardan daha iyi performansa sahip olan masaüstü bilgisayarlar, tıpkı dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi günlük işlerinizde size yardımcı olur. Bunun yanı sıra güçlü teknik özelliklere sahip olması bu bilgisayar modellerini bir adım daha öne taşır. Ayrıca masaüstü bilgisayarlar; işlemci ve ekran kartı gibi hassas parçaların yükseltilebilmesiyle beraber laptoplara göre daha uzun süre kullanılabilmektedir.

Bilgisayar Seçerken Dikkat Edilecekler

 • Ana kart: Ana kart, bilgisayarın donanımlarının bağlandığı, her parçanın diğeriyle etkileşime girdiği karttır. Ana kart seçeceğiniz donanımlara uygun olmalıdır. Ana kartlar her işlemciyi her RAM kapasitesini her ekran kartını desteklemezler. Diğer donanımları seçtikten sonra ana kart seçimi yapılmalıdır. Ana kart ram kapasitesinin iki katını desteklemelidir. Bilgisayar alırken ana kart seçimi hatalı olursa ram yükseltmek istediğinizde ana kart değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
 • İşlemci: İşlemciler bir bilgisayarın beyni veya kalbi gibi düşünülebilir. İşlemci bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri gerçekleştirir. Piyasada iki büyük işlemci markası bulunmaktadır. Bu markalardan biri Intel diğeri ise AMD‘dir. Intel işlemci genellikle programlar için, AMD işlemciler ise grafiğe dayalı işler için tercih edilir. Aynı anda bir kaç program açmak istediğinizde işlemciniz iyiyse rahat çalışırsınız. İyi işlemci iyi hız demektir.
 • RAM: Ram bilgisayar çalışırken geçici olarak bilgi depolar. Hafıza birimidir. Bir sekmeden diğerine geçişte ram hafızası kullanılır. RAM bilgisayarın hızına doğrudan etki eder. Her bilgisayarda RAM bulunur. Aksi takdirde bilgisayardan görüntü alamazsınız. Ram kapasitesi seçiminize göre değişiklik gösterir. Günümüz şartlarında en az 8 GB ram kapasiteli bilgisayar tercih etmelisiniz.
Bilgisayar Parçaları
 • Harddisk:  Harddisk bilgisayarın hafızasıdır. Bilgisayarda kaydedilen her şey harddiskte saklanır. Hard diskinizi başka bir bilgisayara takarsanız kendi bilgisayarınızdaki her şeye ulaşabilirsiniz. Bilgisayara format attığınızda hard diskin içindekiler silinir ve yeni işletim sistemi yüklenir.
 • Hard disk dâhili ve harici olmak üzere iki çeşittir. Kendinize film, oyun arşivi yapmak istiyorsanız harddiskinizin kapasitesini yüksek tutmalısınız. Dâhili hard disk kapasitesini çok yüksek tutmayıp, harici bellek ile kapasiteyi arttırabilirsiniz. 240 veya 480 GB alana sahip Hard disk, işletim sistemi ve birçok program için yeterli gelecektir. Günümüz teknolojisine göre alacağınız hard disk, SSD (Solid State Drive) olmalıdır.
 • Ekran Kartı: Bir bilgisayarın muhtemelen en pahalı donanımı ekran kartıdır. Bunun pek çok sebebi var, ancak en önemlisi bilgisayarınızda yüksek performans gerektiren işlemler yapacaksanız bu işin genelde ekran kartında çözülmesidir.
 • Bir bilgisayarı iş için kullanıyorsanız, belirli düzeyde işlerinizi yapmanızı sağlayacak ekran kartı yeterliyken; oyun, görsel tasarım, video kurgu gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacak bilgisayarlarda elinde çok mahareti bulunan ekran kartlarına yönelmeye dikkat edebilirsiniz.
 • Ekran: Bir dizüstü bilgisayar almadan önce bakmanız gereken bir diğer donanımların başında ekran geliyor. Ekranın boyutu, çözünürlük değerleri, sunduğu teknolojiler büyük önem taşıyor. Alacağınız bilgisayarın en kötü ihtimalle 1920 x 1080 piksel olan Full HD formatına sahip olması gerekir.Ayrıca bilgisayarda ekran yenileme hızı ve IPS ekran paneli gibi önemli detaylara da dikkat etmelisiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir