Facebook’un Ülkemizde Açtığı Dava Sonuçlandı
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Facebook’un Ülkemizde Açtığı Dava Sonuçlandı

0

WhatsApp’ın kullanıcı bilgilerinin Facebook (Meta) ile paylaşılmasını içeren ve sene başında oldukça konuşulan açıklama sonrasında Rekabet Kurumu, 11 Ocak 2021’de bahsi geçen toplumsal medya platformları için süreksiz önlem kararı almıştı. Bunu takiben güncellemeye dair gereğince araştırma yapılmadan önlem kararı alındığını argüman eden Facebook ve WhatsApp ise kararın durdurulmasını talep ederek dava açmıştı.

İşte açılan o dava için bugün karar çıktı. Ankara 4. Yönetim Mahkemesi, Rekabet Kurumu’nun verdiği önlem kararının yürürlükten kaldırılması için açılan davanın reddine karar verdi.

Önlem kararı, hukuka ve mevzuata alışılmamış bulunmadı

Facebook ve WhatsApp’ın açtığı davanın dilekçesinde kurumun aldığı önlem kararının hukuksal münasebetlere dayanmaktansa olgusal yanlışlara dayandığı aktarmış ve çok bilgi toplama ve bu bilgilerin paylaşılması tezinin gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti. Buna ek olarak dilekçede data güncellemesinin 2016 yılından bu yana yapılmakta olduğu ve tesis edilen sürecin hukuka karşıt olduğu kaydedilmiş; bu sebeple de önlem kararının iptali istenmişti.

Lakin Ankara 4. Yönetim Mahkemesi, Facebook ve WhatsApp’ın aleyhine karar vererek iptal talebini reddetti. Aldığı kararın münasebetine dair olarak mahkeme, “Halihazırda Facebook ve ilgili başka şirketlerinin pazar güçleri ve pazarın yapısına ait tahliller sonucunda kelam konusu uygulamaların soruşturma sonucunda alınacak son karara kadar önemli ve telafi olunamayacak ziyanlar doğurma ihtimaline haiz olduğu, kelam konusu şirketler hakkında ana soruşturmanın hala devam ettiği ve neticelendiğinde bu hususta tekrar karar alınabileceği de göz önüne alındığında; Türkiye’de şartları kabul eden yahut bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un data paylaşımını içeren yeni şartları durdurduğunu bildirmesi biçiminde süreksiz önlem kararı alınmasında hukuka ve mevzuata karşıtlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır.” tabirlerini kullandı.

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir