Telegram’ın Kurucusu Kimdir?
 1. Anasayfa
 2. Başarı Hikayeleri

Telegram’ın Kurucusu Kimdir?

0

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle beraber çeşitli çoklu platform desteği veren uygulamalar türemiştir. Bu popüler sosyal ağlarından olan Telegram uygulamasını kullanmayan neredeyse yoktur. Telegram temelinde iletişimi sağlayan anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Telegram’ın kurucusu yani bir başka deyim ile uygulamanın kodlayanı Pavel Durov isimli Rus bir yazılımcıdır. Günümüzün neredeyse en tartışmalı ve en başarılı yazılımcılarından birisi olarak görülmektedir.

Pavel Durov Kimdir?

Pavel Durov, 10 Ekim 1984 yılında St. Petersburg’da doğmuştur. Başarı öyküsünün başladığı dönem 2002 yılında St. Petersburg Devlet Üniversitesinde filoloji fakültesinde eğitim gördüğü zamandır. Burada aynı zamanda devletten çeşitli burslar almaktadır.

Pavel Durov’un yazılım ve programlara olan merakı 11 yaşında çocukluk yıllarına dayanmaktadır. Bu dönemde kendi kendine yazılım ve programlar geliştirmeye başlamıştır. Öğrencilik yıllarında zekası ve liderlik yönleriyle öne çıkmış ve kardeşi Nikolai ile birlikte VKontakte’yi kurmuştur. Kısa bir zaman içinde hızla gelişim göstererek 183 milyon sterlin kazanmışlardır.

Telegram Nasıl Kuruldu?

Pavel Durov başka bir girişim ile hayatına devam etmek istediği için VKontakte’deki hisselerini satmıştır ve Telegram uygulamasını kurmuştur. Kısacası ABD’deki gizli proje Telegram diyebiliriz. Pavel Durov bu fikri özünde ABD’li tanıdıklarından almıştır ve Telegram uygulamasını VKontakte’den gelen para ile kendi imkanları eşliğinde kurmuştur. Palev Durov ilk dönemlerinde Telegram’ı ayakta tutabilmek için kendi cebinden 1 milyon dolara yakın para harcadığını ifade etmiştir.

Telegram’ın Kurulum Amacı Nedir?

Telegram, veri şifreleme yöntemini kullanan bir teknolojiye sahiptir ve bu özelliği sayesinde mesajların güvenliği diğer uygulamalara nazaran daha yüksek bir özelliğe sahiptir. Rus Devleti bu özelliklerinden dolayı birkaç kez engellemeye kalktı fakat Telegram gizliliğe önem vererek mesajların şifresini vermeyi reddetti.  Bu dönemde Palev Durov zor şartlarda mücadele etmiştir ve mesajlara erişim teklifini reddederek sosyal mecrada alaycı paylaşımlarda bulunarak dilini çıkarmış bir köpek fotoğrafı paylaşmıştır. Yani devletin bu ısrarcı tavrına karşılık asla geri bir adım atmayacağını bu şekilde ifade ediyordu.

Pavel Durov Başka Neler Kurdu?

Pavel Durov, iş söz konusu olduğu zaman sert bir mizaç takınmaktadır ve zor biri olarak başka internet girişimcileriyle zaman zaman problem yaşamaktadır. Durov, mail.ru ile büyük bir tartışma yaşamıştır bu tartışmanın esasında tüm hisselerini satın almak istemesi yatmaktadır. İlk başlarda bunun uygun olmadığını düşünen Durov daha sonrasında aslında kazançlı bir durum olduğunu fark ederek hisselerini satmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir