Starbucks’un Garip Logo Seçimi
 1. Anasayfa
 2. Marka Hikayeleri

Starbucks’un Garip Logo Seçimi

0

Güne kahvesiz başlayamayanların, dışarıda çalışmaktan zevk alanların, arkadaşıyla buluşmak için sakin, nezih bir ortam arayanların, bardağının kendisine özel olmasını isteyenlerin ortak yeridir Starbucks. Amerika’dan doğup neredeyse tüm dünyaya yayılmasını elbette ki yalnızca bu özelliklerine değil; eşsiz kahve lezzetinden ve geniş bir ürün yelpazesi olmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Starbucks’un Kuruluşu

Starbucks’un diğer kahve mekanlarından ayıran bir doğuş hikayesi vardır ki kim bilir bir çoğumuza belki de ilham olur. Aslında Starbucks sıfırdan kurulmuş bir kuruluş değildir. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim. En başından sizlere anlatmaya başlıyorum. Aslında Starbucks Amerika’da bir kahve üreticisi firmasıdır. Misyonları müşterilerine iyi bir kahve tattırmaktır. Şimdi gelelim Starbucks’u sadece kahve üretimi değil bir mekana dönüştüren o isme. Kendisi Amerika’da fakir bir ailenin en büyük çocuğu olan Howard‘dır. Evin büyük çocuğu olmanın fedakarlığını göstermiş olan Howard ailesinin geçimine katkı sağlamak için küçük yaşta dahi çalışmıştır.

Starbucks’un Kuruluş Öyküsü

Çalışkanlığından hiç ödün vermeyen Howard, Hammerplast şirketinde genel müdür olmuştur. Bir gün siparişleri kontrol ederken Starbucks firmasının bir çok kahve gereci aldığını görmüştür. Bunun üzerine gidip Starbucks’un kurucularıyla tanışıyor. Kendileri üç ortak ve ikisi öğretmen biri yazardır. Aslında hikayenin burası bile bize çok güzel bir ders vermektedir. Öğretmenlerin elinden her zaman en güzel ürünler çıkar. Howard tanıştıktan sonra şirkete ortak olmak istemiş ancak ortaklar kabul etmemiştir. Bunun üzerine Starbucks şirketinde sorumlu yönetici olarak görev almayı başarmıştır.

Kendisi bir iş ziyareti için gittiği İtalya'da ki kahve kültürünü oldukça beğenmiştir ve Starbucks'u büyütmek için harika bir fikir olduğunu düşünmüştür.
Starbucks Nasıl Gelişti?

Starbucks Nasıl Gelişti?

Kendisi bir iş ziyareti için gittiği İtalya’da ki kahve kültürünü oldukça beğenmiştir ve Starbucks’u büyütmek için harika bir fikir olduğunu düşünmüştür. Gelir gelmez ortaklarıyla paylaşmış ancak onlar risk olarak görmüşler ve bu fikri kabul etmemişlerdir. Howard bu fikrinden hiç bir zaman vazgeçmemiştir ve  1986 yılında Starbuks’ın sermayesiyle IGiornale’yi açmıştır. Ancak Amerika’da olduğu için ve menü İtalyanca olduğu için Starbucks’un ortakları Starbucks’ı satmaya karar vermişler ve Starbucks’un serüveni böylece başlamıştır.

Starbucks’un Bir Garip Logosu

Hepimiz kahvemizi yudumlarken logosunu en az bir defa incelemişizdir. Aslında o kadar anlamlı bir logo ki bu kadar ince düşünce içinde tasarlanması mucize gibi geliyor insana. Logonun bir deniz kızından oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bu normal bir deniz kızı değildir. Çünkü bu deniz kızının iki kuyruğu vardır ve normal deniz kızından da ismi farklıdır. İsmini Yunan mitolojisindeki Siren‘den almıştır ve Siren’in anlamı denizcileri güzellikleriyle kandırıp öldüren canavar olarak karşımıza çıkmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir