Huawei, ABD Baskısına Karşı Birinci Çeyrekte Büyüdü
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Huawei, ABD Baskısına Karşı Birinci Çeyrekte Büyüdü

0

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Shenzhen merkezli firma, net kar marjının; geçen yılın tıpkı devrine nazaran %8 civarında daha yüksek olduğunu belirtse de net karını açıklamadı.

Üstelik bu büyüme, Washington’un Huawei ekipmanlarının casusluk için kullanılabileceğini öne sürdüğü ve müttefiklerine şirketin yeni jenerasyon 5G taşınabilir ağlar kurmasını yasaklamasını telkin ettiği bir ortamda gerçekleşti.

Huawei casusluk argümanlarını reddetti ve yerleşkesini basına açtı. Şirketin kurucusu Ren Zhengfei mesaisini medya röportajlarına ayırarak gibisi görülmemiş bir medya kampanyası başlattı.

Tıpkı vakitte dünyanın en âlâ akıllı telefon üreticilerinden olan Çinli firma, geçen hafta ABD’nin karalama kampanyalarına karşın 5G telekomünikasyon ekipmanı sağlamak için kazandığı mukavele sayısının da arttığını belirtti.

Huawei, Mart ayının sonuna kadar nakliye şirketleriyle 40 ticari 5G mukavelesi imzaladı. 70.000’den fazla 5G baz istasyonunu dünya pazarlarına gönderdi. Mayıs ayının sonuna kadarsa 100.000 istasyon göndermeyi beklediğini belirtti.

Huawei ağ işlerinden sorumlu departman, 2018’de son iki yıldaki birinci gelir düşüşünü görmüştü. Lakin Ren Zhengfei, CNBC ile yaptığı görüşmede, ağ ekipmanı satışlarının %15, tüketici işleri satışlarının ise birinci çeyrekte %70’den fazla arttığını söyledi.

Şirketin dönüşümlü CEO’su Guo Ping; tüketim, nakliye ve girişimcilik alanlarında şirketin bu yıl çift haneli sayılara ulaşmasını beklediğini söyledi.

Her ne kadar Huawei geçtiğimiz yılla bu yılın sonuçlarını karşılaştırmasa da bir gelişme kaydettiğini görüyoruz. Çünkü Strategy Analytics datalarına nazaran geçen yılın birebir çeyreğine nazaran yaklaşık 20 milyondan fazla aygıt satmış durumda.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir