Madonna’nın Yüzük Aldığı Türk Markası
 1. Anasayfa
 2. Marka Hikayeleri

Madonna’nın Yüzük Aldığı Türk Markası

0

Sizlere bu yazımızda 13 yıllık reklamcılık kariyerini geride bırakarak, Londra’daki arkadaşlarına Türkiye’den giderken hediye olarak takı götüren ve bir gün durup neden bu takıları ben yapmıyorum diyerek bir girişimde bulunan, sonrasında Madonna’dan Anne Hathaway’e, Britney Spears’tan Meghan Markle’a, Naomi Watts’ten Scarlett Johansonn’a kadar birçok ünlüye özel olarak takı tasarlayan Milka Karaağaçlı ve markası Kısmet by Milka’nın insanın tüm hayallerini süsleyen hikayesini anlatacağız.

Kısmet by Milka

Nereden Geliyor Bu Kısmet?

     Markanın kendisi zaten bir hikaye, Milka hayatının Kısmet’ten sonra çok değiştiğinden bahsediyor. Hayatında bir kere çok ciddi ve köklü bir değişiklik yaptığını ve bu değişikliğin hayatının dönüm noktası olduğunu söylüyor. İnsanın kendi kısmetini kendisinin yarattığı düşüncesiyle çıkılan yolda bu yol benim kısmetim, kendim yarattım ve bu markanın adı Kısmet olacak düşüncesiyle hareket etmiş. Daha ortada bir şey yokken markanın bütün satış stratejisi, izlenecek yol, sanat çizgisi her şeyi belliydi. Daha sonra yapılan bir Kapalıçarşı ziyaretinde anlaşılan bir üretici ve azimle ortaya Milka’nın istediği göz tasarımı ortaya çıkıyor. O üreticiyle beraber farklı boyutlarda ve alternatiflerde 70 parça göz kolye, bilezik, yüzük modeli çıkartıyor ve hayatının dönüm noktası olan 3 hafta bu şekilde başlamış oluyor.

Yeni Dünya, Yeni Hayat, Yeni Düzen

     Milka için 30’undan sonra yaratıcılığın, limitlerin sonsuz olduğu bir dünya başlamış oldu. Bu yeni dünyada sabahları olmadığından erken kalkıyor, yeni fikirler düşünüyor, işe gidiyor ve işten çıkıp Kapalıçarşı’da bulduğu üreticiye gidip gece 3-4 gibi saatlere kadar çalışıyordu.

Ekonomik Kriz Ve İstifa

     Çalışmalar ilk Londra’da satışa sunuluyor, insanların görerek alabildiği bir pazar ortamında satışa çıkan ürünler ilk 1 ay içerisinde tükenmiş. Bir şeyler yaratıp yarattığı şeyin ilgi görmesinden hoşnut olan Milka işlere daha da şehvetli bir şekilde sarılıyor ve 14 yıllık kariyerini geride bırakarak tamamı ile Kısmet’e yöneliyor. 2009-2010 yılları arasındaki yaşanan ekonomik kriz döneminde Milka’ya babası sürekli sitem ediyor kriz dönemi altın mı satacaksın, neden bıraktın işini, kiranı nasıl ödersin şeklinde sorulara ve psikolojik baskıdan da sıyrılarak benim kesinlikle denemem lazım diyor ve işleri hiç aksatmadan devam ediyor.

Milka’nın Hayatı ve Markanın Nasıl Oluştuğunu Merak Ediyorsanız

BURAYA TIKLAYIN

Kritik Anlaşma Dönemi

    Kısmet’in ilk satış noktası İngiliz lüks moda perakende zinciri olan Harvey Nichols oluyor. Bunun hikayesi de çok enteresan ilerliyor; aynı dönem Milka Londra’da kendisine çok destek veren bir arkadaşına nazar boncuklu bilezik hediye ediyor, aylar sonra o da kızına hediye ediyor ve kızı da aynı dönem Harvey Nichols’de çalışmaya başlıyor. Bir gün Milka’yı arayarak müdürünün Amerika’ya gideceğini ve bileziğini çok beğenip hediyelik almak istediğini söylüyor ardından Milka bütün koleksiyonu toparlayıp bir çeşit ürün sunumuna gidiyor, fakat kızın müdürü aynı zamanda Harvey Nichols’ün satın alma müdürü çıkıyor. Milka markada hiç Türk markası olmadığını ve altın bir ürün satmadıklarını belirterek bir nevi partnerlik teklifinde bulunuyor. Hediye kadının o kadar hoşuna gitmiş olacak ki direk olarak evet diyerek bu ürünü biz mağazaya sokacağız bildiriminde bulunuyor ve aynı ay sonunda Kısmet’in ürünler Harvey Nichols’ün kasa yanlarında satılmaya başlamış.

Bihter Kolyesi Geldi!

    Aynı dönemde Harvey Nichols’ün satışlarında hiçbir hareket gözlenmiyor ve bir pazarlama stratejisi ile o dönemin en iyi dizisi olan Aşk-ı Memnu dizisinin stylingini kim yapıyorsa o ve yönetmeninden bir şekilde görüşme ayarlıyor ve bütün koleksiyonlarını toparlayıp sunmaya gidiyor. O dönem koleksiyonda olan siyah-beyaz ikili halka kolye setini tanıtarak o koleksiyonun tamamı ile Bihter ve Behlül’ün aşkına benzediğinden aynı şekilde zıtlıkların olduğunu ve bu zıtlıklar olmasa aslında onların da yok olacağından bahsediyor; aynı geceyle gündüz, varla yok, artıyla eksi gibi. Koleksiyonu beğeniyorlar ve aralarından seçimler yaparak alıyorlar ve duruma göre kullanmaya çalışacaklarını söylüyorlar. Hemen ardından 5 bölüm arka arkaya Beren Saat o meşhur kolyeyle kamera önüne çıkıyor ve tüm Türkiye o kolyeyi bir imaj haline getiriyor, kuyumcular vitrinlerine Bihter kolyesi koymaya başladılar. Gümüşünden altınına her türlü varyasyonunu üretiyorlar.

Adım Adım Daha İleri

     Sonraki sene Kısmet’in Adını Feriha Koydum dizisinde Feriha karakterine tasarladığı kolye ile yeniden kısmeti açılıyor ve Feriha kolyesi de aynı popülerliğe ulaşıyor. O dönem Harvey Nichols’te satışlar inanılmaz bir noktaya ulaşıyor ve Milka ve üreticiler için hem çok zorlu hem de çok keyifli bir 2 senelik sezon başlamış.

‘M’ For Mayra

    Milka Karaağaçlı hayatının ikinci dönüm noktası olarak kızı Mayra’nın doğumunu gösteriyor. 2013 yılında Mayra’nın doğumunun ardından yaptığı bir Amerika yolculuğu esnasında uçakta içerisinde ‘M’ harfi içeren bir yüzük tasarımı yapıyor ve bu tasarıma “M for Mayra” adını veriyor. Türkiye’ye döner dönmez o tasarımı hayata geçiriyor ve yüzüğün içerisine Mayra’nın doğum tarihini kazıyor. Yüzüğü daha sonrasında “M for Mayra” başlığı ile İnstagram’a yüklüyor ve işler bundan sonra garipleşiyor. Eski bir Madonna hayranı olan Milka’ya Madonna’nın Stilisti İnstagram üzerinden mesaj atıyor M for Mayra modeli hakkında bu yüzüğü Madonna için istiyorum diyor, hemen ölçü gönderiliyor ve yüzük üretime giriyor. Madonna o yüzüğe tabir yerinde ise bayılıyor ve hiç parmağından çıkartmıyor. Bir zaman sonra Madonna “M-D-N-A” adında bir marka yaratıyor ve kendisine M-D-N-A harflerini içeren bir yüzük seti daha istiyor toplam 4 tane, 4 parmağa; öyledir ki o yüzük Madonna’ya ulaşalı 6-7 sene oldu ve hala parmaklarında görebiliyoruz.

Prens Harry Bodrum’da

     İkinci bir tatlı ve bir o kadar garip hikaye de Amerika’lı oyuncu ve manken Meghan Markle. O zamanlar nişanlısı olan Prens Harry ile Bodrum’a tatile geliyorlar. Tatilde otellerindeki mağazada bizim koleksiyonu görüyorlar ve Meghan gündüz bir model beğeniyor o modelin bilezik ve yüzüğünü kendine ayırtıyor ardından Harry gidip beğendiği ürünleri ona hediye olarak alıyor.

Amerika Piercing Delim Piyasası         

Firmanın Amerika’ya girişi de çok garip oluyor. Amerika’da bulunan Association of Professional Piercers (Profesyonel Pirsingçiler Derneği) adında bir dernek var ve bu derneğe gerekli onayları alıp girmediğiniz taktirde sizin Piercing’lerinizle delim yapılamıyor. Kısmet by Milka aynı dönem gerekli tüm onayları alıp Amerika piyasasına hızlı bir giriş yapıyor hatta Scarlett Johansonn’ın kulakları Kısmet’in küpeleri ile delinmiş.

Zincir Mağazacılık ve Dünya Piyasası

     2011 Yılında ilk Kısmet by Milka mağazası İstanbul, Bebek’te açılıyor ve o dönem elit kesim arasında o kadar moda oluyor ki piyasada bulunan tüm ünlüler o mağazaya akın ediyor ve doğal olarak Kısmet ve Milka ismi olduğundan daha fazla duyulmaya başlıyor. Şu an toplamda 8 mağazası olan Kısmet by Milka gelecek sezonda Paris, Maldivler, Londra ve Dubai mağazalarını da aktif hale getirecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir