Chrome’un Yeni Versiyonunda Büyük Bir Sorun Görüldü
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Chrome’un Yeni Versiyonunda Büyük Bir Sorun Görüldü

0

2022 yılına girmemize çok kısa bir mühlet kalmışken herkesin merakla beklediği yeni olaylar giderek daha da yaklaşıyor. Sinema meraklıları yeni sinemaların vizyona girmesini, oyun tutkunları yeni oyunları ve teknoloji takipçileri de son model teknolojik aygıtları dört gözle bekliyor. Lakin gelecek yıl herkesi ortak noktada buluşturacak bir gelişme de yaşanacak.

Google, 2022 yılının mart ayında Chrome tarayıcısının yeni versiyonunu yayınlayacak. Uzmanlar, Google Chrome 100 olarak tanıtılan tarayıcının ‘üç haneli’ birinci versiyon olmasından ötürü geçiş sürecinde kimi sorunlara sebep olabileceğine işaret ediyor. Elde edilen bilgilere nazaran kimi internet siteleri yeni tarayıcıda açılmayabilir.

Google, sorunu çözmek için çalışmalara başladı:

İnternet sitelerinin kullanıcılar tarafından açılabilmesi için hangi tarayıcı versiyonunun kullanıldığı saptanması gerekiyor. Yani açmak istediğiniz kaynakların; web içeriği ve kullanıcı ortasındaki arayüz olan Kullanıcı Ortacısı (User-Agent) tarafından ulaşılabilmesi gerekiyor. Lakin birtakım internet siteleri, tarayıcı versiyonlarının sırf birinci iki hanesini okuyabiliyor. Bu da Chrome’un ‘100’ versiyonunun birtakım internet siteleri tarafından kabul edilmemesine yol açıyor.

Tarayıcının yayınlanan en son versiyonu hala iki haneli olan Chrome 96. Bu da şu anda internet sitelerinin iki haneli olan bu versiyonu tanıyabilmesini sağlıyor. Lakin 100 numaralı versiyonu, sırf birinci iki hanesi okunabildiğinden ‘10’ olarak algılanabiliyor. Birinci olarak sadece birkaç internet sitesinde tespit edilen bu sorunun yeni versiyon yayınlandıktan sonra daha yaygın olabileceğine karar verildi. Bunun üzerine Google da bu sorunun üstesinden gelmek için çalışmalara başladığını duyurdu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap