İnsanların Fotoğrafını Çekerken Kullanabileceğiniz Tüyolar
 1. Anasayfa
 2. Genel

İnsanların Fotoğrafını Çekerken Kullanabileceğiniz Tüyolar

0

Fotoğraflarda çeken kişi olmak zordur. Hiç tanımadığınız beşerler kendi fotoğraflarını çekmenizi istediğinde, tüm yeteneklerinizi sergilemek zorundasınız. Peki fotoğrafı çeken kişi olarak çekim yaparken neler yapabiliriz?

1. Geri sayım yapın:

Böylelikle poz verecek insanları en ülkü anlarında yakalayabilirsiniz.

2. Doğru açıyı bulun:

Olağan burada hakikat açıyı bulmadan kastımız, profesyonel fotoğrafçı üzere gerçek ışık, hakikat diyafram ayarı üzere şeyler değil. Mesela yere yanlışsız alçalarak fotoğraf çekmek her vakit için gerçek bir açı olmayabilir. Nispeten daha yüksek bir açıdan fotoğrafı çekmek daha gerçek olacaktır bilhassa de art planda bulunan görüntü hoşsa.

3. Çerçeveyi belirleyin:

Daha evvel de söylediğimiz üzere profesyonel fotoğrafçı değilseniz yanlışsız açı, gerçek ışık üzere ayrıntılara dikkat etmemeniz çok olağan. Lakin yakın ve uzak çekimlerde dikkat edilebilecek ufak noktalar bulunuyor. Yakın çekim fotoğraf alacaksanız, odaklanmanız gereken şey fotoğrafını çekeceğiniz kişinin yüzü ve gözleri olmalı. Geniş açıda bir fotoğraf çekecekseniz, fotoğrafı çekilecek kişinin bedeninin tamamını aldığınıza dikkat edebilirsiniz.

4. Çene birazcık aşağı, omuzlar birazcık geri:

Taktir edersiniz ki fotoğrafta çenenin altı yani “gıdı” dediğimiz bölgenin görülmesi birçok vakit güzel değildir. Hasebiyle fotoğrafını çekeceğiniz kişini dosdoğru olarak size bakması yahut başını birazcık eğmesi hoş bir fotoğraf için kıymetli adımlardan bir tanesi.

5. Pozun sahibine denetim talihi verin:

Tahminen de en değerli olan husus bu. Fotoğrafını çektiğiniz arkadaşınıza ya da fotoğrafını çektiğiniz bireye fotoğrafı çektikten sonra gösterip denetim ettirme en değerli ve en samimi etaptır. Aslında birçok kişi kibarlık için teşekkür edecek ve fotoğrafları beğendiğini söyleyecektir.

Pekala siz fotoğraf çekerken ne üzere taktikler kullanıyorsunuz?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir