Dünyanın En Tanınan Yazı Tipi Güncellendi
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Dünyanın En Tanınan Yazı Tipi Güncellendi

0

En rahat formda okuduğu yazı tarzı tam olarak hangisi? Tahminen sıradan hayatlarımızda okuduğumuz yazıların nasıl tasarlandıklarını, neye nazaran bu türlü biçimlere sahip olduklarını çok düşünmüyoruz. Fakat bir fontun tasarımı düşündüğünüzden de zahmetli bir iş.

Mesela yalnızca harflerden ve alfabeden ibaret değil. Onlarca yaygın lisan ve bu lisana has sembollerin, özel ve farklı yapıya sahip alfabelerin birebir okunurlukta sunulması gerekiyor. Bu türlü bir font oluşturmak için de epeyce fazla vakte gereksinim var. Helvetica font ailesi ise 62 yıldır çağın ihtiyaçlarına ayak uydurarak 40.000 karakterlik bir kütüphaneye sahip oldu.

Bugün kullandığımız ekranlara özel dijital dizgi ve yazı dizaynları yapan bir Monotype’ın bir eseri olan Helvetica, tarihin en tesirli tasarımcılık başarılarından birisi oldu. Şirket yıllardır tek bir font üzerine çalışan tasarım takımıyla olabilecek en düzgün sonuca ulaşmayı hedefliyor. Aslında bundan birkaç yıl evvel durum hiç de bu türlü değildi.

Her şey epeyce hoş giderken 2011 yılında Google Helvetica kullanmayı bıraktı. Akabinde Apple’da 2013’te öteki font kullanmaya başladı. Akabinde IBM ve Netflix teker teker yeni jenerasyon fontlara geçiş yapmaya başladı. Monotype’ın duruma el atması gerekiyordu.

Karşımıza Helvetica Now çıktı. Yakında onu her yerde göreceğiz:

Esaslı font ailesinin güncellenmiş bir sürümü olan Helvetica Now sürümünün üç farklı versiyonu var. Küçük ekranlı aygıtlarda kullanılmak üzere Now Micro; daha büyük ekranlar için grafiksel meselelerin düzenlendiği Helvetica Now Display ve kümenin yıldızı: Helvetica Now Text.

Text sürümü yazıların hayli kalabalık olarak kullanıldığı yerlere özel bir sürüm olarak tasarlandı. Maksadı okumayı daha akıcı hale getirmek.

Eski sürüm Helvetica fontlarına gelince… Onlar şimdilik var oldukları internet sitelerinde yaşamaya devam edecekler. Şirketler ve dizayncılar yeni Helvetic Now sürümünü kullanmak için Monotype’dan lisans almak zorundalar.

Helvetica Now, muhtemelen önümüzdeki yıllarda çabucak hemen her yerde karşımıza çıkacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir