Venezuela’da Para Yerine Takasla Alışveriş Yaygınlaşıyor
 1. Anasayfa
 2. Genel

Venezuela’da Para Yerine Takasla Alışveriş Yaygınlaşıyor

0

12 aylık enflasyon oranı %2.688.670 olan Venezula gerçek manada güç günler geçiriyor. ABD’nin uyguluyor olduğu yaptırımlarla birlikte 2019 yılını %10.000.000 ila %20.000.000 enflasyon ortasında kapatması beklenen ülkenin halkı kendilerine yeni alışveriş yolları arıyorlar. Bu yollar ortasında en ilgi cazibeli olanı ise takas sistemi oldu.

Yapılan röportajlar sonucunda ulaşılan bilgiler ise gerçekten hayret verici. Venezuela’nın Puerto La Cruz şehrindeki Los Cocos’da balıkçılık yapan Beudis Martinez, yakaladığı balıkları satacak müşteri bulamadığını söylüyor. Örneğin, gelen bir müşterinin sahip olduğu bir adet paket süt tozuna karşılık tam 24 kg balığı ona veriyor.

Et ve tavuk yapıtlarına ulaşmanın güç olduğu Venezula’da halk, muhtaçlığı olan proteini karşılayabilmek için balık yapıtlarına yönelmiş durumda. Paslı bir İngiliz anahtarına sahip olan vatandaş, bunu bir paket makarnayla takas etmek için satıcıları dolaşıyor.

Tedarik etmedeki en büyük zorluğun ise hastalık durumunda çekildiği ve Venezula’da ilaç bulmanın neredeyse her şeyden güç olduğu söyleniyor. Sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı Venezuela’da fazla ölçüde balık takası yapmaya olumlu bakılmıyor. Elektrik kesintileri esnasında buzdolapları çalışmayacağı için balıklar bozuluyor. Balığın tek seferde az ölçüde alınması ise balık fiyatlarının düşmesine yol açıyor.

Avrupa’da bulunan balık pazarlarında 24 kg balığı satın alabilmek için 192 dolar fiyat ödemeniz gerektiği belirtilirken 24 kg balığın Puerto de la Cruz’daki karşılığı sadece bir paket şeker. Eski devlet başkanı Hugo Chavez, 2006 yılında yapmış olduğu bir konuşmada: “Bizim sosyalizm anlayışımız dayanışmayı temel alıyor. Bu nedenle takası, para yerine mal değiş tokuşunu geçerli kılacak bir piyasayı teşvik etmeliyiz.” diyerek takasın bedeline işaret etmişti. Lakin Chavez’in bu konuşmasının gerisinde bu türlü bir geleceği hayal ettiğini pek sanmıyoruz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir