Intercom Sistemi Nedir, Ne İşe Fayda, Nasıl Çalışır?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Intercom Sistemi Nedir, Ne İşe Fayda, Nasıl Çalışır?

0

‘Kim o?’, ‘Benim’ ve kapı açılır. İşte artık bu klasikleşmiş sahneyi her gün tekraren yaşadığımız sistemin ismi interkomdur. Evvelden daha küçük binalarda yaşadığımız periyotta camdan bina girişine bakar ve kimin geldiğini görürdük. Bugün yaşadığımız onlarca katlı binalarda ise kimin geldiğini öğrenmenin en tesirli yolu sesli ya da imajlı transfer yapan bir interkom kullanmaktır.

İnterkom sistemi uzun vakittir epeyce yaygın bir biçimde kullanılıyor. Eski sinemalarda çay söylemek için bir kutuya konuşan beşerler görmüşsünüzdür, işte o da bir interkomdur. Zira bu sistemin temel emeli belli bir alanda çift taraflı olarak ses ve manzara transferi yapmaktır. Gelin interkom nedir, ne işe fayda, nasıl çalışır biraz daha yakından inceleyelim ve yaygın olarak kullanılan cinslerini görelim.

İnterkom nedir?

En kolay tarifiyle interkom; belli bir alan içinde çift taraflı ses ve / yahut manzara transferi yapan bir irtibat sistemidir. Genel olarak bina girişleri ile apartman daireleri ortasında güvenlik gayesiyle kullanılır. Devamlı fakat kısa vadeli bağlantı kurulan sabit alanlarda bir nevi telsiz olarak da kullanılabilir.

İnterkom, uzun vakittir ortamızda olan bir teknoloji. Kolay kullanımı ve uygun fiyatlı olması nedeniyle pek çok alanda karşımıza çıkıyor. Temel interkom sistemleri kabloludur ve sadece ses transferi yaparlar. Günümüzde ise artık manzara aktaran, kablosuz çalışan ve hatta farklı güvenlik sistemleri ve güvenlik kameralarıyla entegre çalışan sistemler vardır.

İnterkom ne işe fayda?

İnterkom kısa müddetli bağlantı sağlar. Yani uzun uzadıya konuşmak isterseniz interkom ile pek de sağlıklı bağlantı kuramazsınız. Zira genel olarak bu sistem yüksek kaliteli ses vermeyi değil, sadece sesi ya da imgeyi olabildiğinde net aktarmayı amaçlar. Bu açıdan bakarsak interkomlar için sabit telsizler demek de mümkün.

İnterkom kullanılarak; binaya biri geldiği vakit bir apartman dairesine haber verebilir, apartman vazifelisi ile irtibata geçilebilir, güvenlik vazifelileri ile irtibata geçilebilir, iş yerlerinde ya da büyük iş merkezlerinde görevlilerle irtibata geçilebilir. Bu cins örnekleri çoğaltmak mümkün.

İnterkom nasıl çalışır?

İnterkom bu kadar kolay bir sisteme sahip olmasına karşın nasıl bu kadar kullanışlı şaşırmamak elde değil. Çocuklar için yapılan tanınan bilim programlarında gördüğümüz iki pet bardak ve bir ipten oluşan ilkel telefon sistemini hatırlarsınız; işte interkomun çalışma prensibi de tam olarak budur.

Her interkom aygıtında bir mikrofon ve hoparlör olur. İki aygıt ortasındaki kablo sesi alır ve başkasına aktarır. Kolay bir işlemci olduğu için sadece bir kişi konuşabilir. Yani biri tuşa basar, konuşur, ses karşıya aktarılır ve lakin o denli başka kişi konuşmaya başlar. Bu açıdan da tıpkı telsiz üzere çalıştığını söylemek mümkün.

Elbette, imaj aktaran ve kablosuz çalışan ya da başka güvenlik sistemleriyle entegre olarak çalışan interkom sistemleri biraz daha karmaşık olabilir. Lakin temel olarak sistem birebirdir. Üstelik eski tip ses aktaran kablolu sistem her vakit interkom için en muteber sistem olarak kabul edilir.

İnterkom çeşitleri nelerdir?

  • Kablolu interkom
  • Kablosuz interkom
  • İmajlı interkom
  • Apartman interkomu
  • İki istikametli telsiz interkom
  • Güvenlik interkom sistemi

Kablolu interkom:

Kablolu interkom sistemi rastgele bir parazit yaratmadığı ve üçüncü bireyler tarafından dinlenmesi neredeyse imkansız olduğu için en inançlı sistem olarak bilinir. Cat 5 / 6 yahut iki kat muhafazalı özel kablolar kullanılarak kurulur. Konseyimi biraz zahmetli olsa da sonuç her vakit çok daha başarılıdır.

Kablosuz interkom:

Kablosuz interkom sistemindeki aygıtlar kendi ortalarındaki kurdukları bir ağ üzerinden kablosuz data transferi yaparlar. Kablosuz sistem heyetim gerektirmediği ve taşınabilir olduğu için çok daha kullanışlıdır. Fakat ortaya giren farklı kablosuz aygıtlar nedeniyle bilgi transferi sırasında sık sık parazitlenme yaşanır.

Manzaralı interkom:

Giderek yaygınlaşan manzaralı interkom sistemi genel olarak bina girişlerinde kullanılır ve apartman dairelerindeki aygıta gelen kişinin manzarasını aktarır. Birçok vakit yüksek çözünürlüklü olmasa da anlaşılır bir imajı vardır. Parazitlenme yaşanmaması için manzaralı interkom sistemleri birçok vakit kablolu olarak kurulur.

Apartman interkomu:

Apartman interkomu, hepimizin interkomla tanıştığı sistemdir. Apartman girişinde bir ana ünite bulunur, öteki apartman dairelerinde bulunan aygıtlar bu ana üniteye bağlıdır, biri ana ünite üzerindeki daire yani aygıt numaralarından birine bastığı vakit olaylar gelişir. Elbette her aygıtta giriş kapısını açacak bir kilit müsaade butonu bulunur.

İki istikametli telsiz interkom:

İki taraflı telsiz interkom sistemi ne yalnızca interkomdur ne de yalnızca telsizdir ancak birebir vakitte da her ikisidir. Devamlı bağlantı halinde kalınması gereken sabit alanlarda kullanılır. Fakat bu iki alan ortası da genelde uzak olur. Yani kablolu interkom konforunda telsiz keyfi.

Güvenlik interkom sistemi:

Güvenlik interkom sistemi, apartman interkom sisteminin biraz daha gelişmiş versiyonudur. Burada da yeniden bir ana ünite vardır lakin ana ünite apartman dairelerinden evvel bir alt istasyona bağlıdır. Yani ana ünitede basılan tuş evvel kişiyi alt istasyondan sorumlu apartman görevlisine ya da güvenlik görevlisinden yönlendirir. Bu ilişki birden çok nokta ortasında da olabilir.

Bina güvenliğinin olmazsa olmazı interkom nedir, ne işe fayda, nasıl çalışır, cinsleri nelerdir üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu sistem hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. Kullandığınız interkom sistemi hakkındaki niyetlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yorum Yap