7 Adımda Kişisel Gelişim için Yapılması Gerekenler
 1. Anasayfa
 2. Kişisel Gelişim

7 Adımda Kişisel Gelişim için Yapılması Gerekenler

0

Kendinizi geliştirebilmeniz için, farklı birçok seçenek bulunmaktadır. Kişisel gelişim eğitimleri ve kişisel gelişim için yapılması gerekenler bu süreçte yaptığınız çalışmaların başarıya ulaşmasında büyük etkeni vardır.

Potansiyelinizin farkında olarak, günlük hayatınızdaki hal ve hareketlerinizi bilinçli olarak kontrol altına almanız ile birlikte gelecek için vereceğiniz kararları iyi şekilde yönetilmesini sağlayan kişisel gelişim, hayatınıza ömür boyu katkı sağlayacaktır.

Kişisel Gelişim İçin Yapılması Gerekenler 

1-Mevcut Durumunuzu Dikkate Alın 

Hayatın var olan akışı ile ekstra olarak alabileceğiniz kişisel gelişim eğitimleri için öncelikle kendiniz mevcut durumunu dikkate almanız gerekmekte. Yani var olan potansiyelinizi en iyi bir şekilde analiz ederek, hangi alanda daha iyi bir gelişim göstereceğinizi kestirmesiniz başarı için oldukça önemlidir. 

Maalesef kişisel gelişim de yapılan en önemli hatalardan biriside, kişinin kendini tanımaktan uzak kalmasıdır. Böyle durumlarda hayalci durumlar ortaya çıkmaktadır. Potansiyelinden uzak hedefler belirlemek yapılan çalışmaların da, başarıya ulaşmasını sebep olmaktadır. Bu sebeple ortaya çıkacak hayal kırıklıkları, çalışmanın bütününü kötü şekilde etkileyebilir. Elbette ki büyük hedefler belirlemek, başarıya ulaşmak için önemli olsa da bu hedefleri tamamen bir hayal ürününden meydana getirmek, yanlış bir davranıştır.

2-Kitap Okumayı İhmal Etmeyin

Kişisel gelişiminiz için kitap okumanın birçok faydası olacaktır. Günlük hayatta yaşananlar ile birlikte kitap okuyup edineceğiniz bilgileri karşılaştırarak, kişisel gelişiminiz için büyük bir adım atabilirsiniz. 

Hayatınızda her ne kadar farklı tecrübeler edilmiş olsanız da, tecrübelerinizi mutlaka okumakla birleştirmek gerekir. 

3-Kendiniz İçin Ayıracağınız Zaman Başarıya Götürür

Kendinizi geliştirebilmeniz için, yapacağınız çalışmalar için zaman ayırmanız ayrı bir önem taşımaktadır. Lakin ciddi anlamda bir gelişim arzu ediyorsanız, kendinize mutlaka zaman ayırmanız gerekir. Gelişiminiz için ayıracağınız zaman, sizin için uzun vadede hayat boyu katkılar sağlayacaktır. 

4-Geçmişten Sadece Ders Alın

Her insanın hayatında geçmiş dönemde yaşadıkları, birçok olumsuz durum vardır. Bu olumsuzlukların sizin moral ve motivasyonunuzu etkilemesine izin vermeyerek, yaşadıklarınızdan ders çıkarmak ve tecrübe etmek suretiyle geçmiş hatalara ve sorunlara fazla takılı kalmayın. 

Geçmişte yaşamış olduğunuz tüm kötü olumsuz anlarınız, acı bir tecrübe alabileceğiniz kaynaklar olarak kabul edip, gelecek hayatınızda planlamalarınızı bu kapsamda yeniden değerlendirmeniz çok daha faydalı olacaktır. 

5-Hiçbir Zaman Vazgeçmeyin 

Hayatta , yeni şeylerin öğrenilmesi bir süreçtir. Bu süreçte yaşayacağınız olumsuzluklar ve karşınıza çıkacak engeller nedeniyle, asla durumunuzu daha ileriye taşımaktan vazgeçmeyin.  Vazgeçmemek, kişisel gelişim için yapılması gerekenler arasında, oldukça önemlidir. Engellerin sizin bu yolda daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacak kolay süreçler olduğunu, aklınızdan çıkarmayın.

6-Çevrenizle Kuracağını İletişim

Kişisel gelişiminiz için yapmanız gerekenler arasında büyük önem taşıyan konulardan birisi de, etrafınızdaki insanlarla her zaman iyi diyalog içinde olmaktır. İyi bir diyalog kurarak elde edeceğiniz moral ve motivasyon, sizi çok daha ileriye taşıyacak unsurlardan biridir. Etrafınızda yaşayacağınız sorunların, kişisel gelişim sürecinizde olumsuz etki edeceğini asla unutmayın. 

7-Kişisel Gelişim Eğitimleri Alın 

Daha hızlı ve profesyonel bir şekilde kendinizi geliştirmek istiyorsanız, birçok alanda özel eğitim veren kurumlardan kişisel gelişim eğitimleri alabilirsiniz. 

Eğitimlerin birçoğu ücretsiz olarak verildiği gibi, online katılımlar ile kişisel gelişim eğitimlerinizi günlük hayatınızdan ödün vermeden tamamlayabilirsiniz. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  bay_ld_m
  Bayıldım
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir