Kripto Para Oluştururken Bilinmesi Gerekenler

kendi-kripto-parani-olusturmanin-adim-adim-detaylari

Bitcoin’in popülerlik kazandığı 2017 yılından bu yana kripto para, gündelik hayatta fazlasıyla karşılaştığımız bir terim olmaya başladı. Bu kripto çılgınlığı cidden o kadar hızlı yayıldı ki bugün etrafımızda kripto işine az çok bulaşmış birilerine rastlamak hiç de zor değil. Gerek bu yeni dünyanın herkes tarafından erişilebilir olması gerek stratejik düşünerek kazanç sağlamaya olanak tanıması, kripto dünyasının herkesçe merak edilmesine neden oldu.

Kripto para almak ya da kripto para oluşturmak gibi konular da yavaş yavaş herkesin cevabını merak ettiği sorular haline geldi. Özellikle son zamanlarda yeni kripto para birimleri, NFT ve tokenler gibi kriptoların piyasaya çıkmasıyla insanların bu yeni dünyaya karşı ilgileri daha da arttı ve bu tür sorular daha sık sorulmaya başladı. Biz de bu yazımızda önemli bir konuya değinerek kripto para oluştururken bilinmesi gereken şeylerden bahsedeceğiz.

(Bakınız: Kendi Kripto Paranı Oluşturmanın Adım Adım Detayları)

Kodlama Bilmeniz Avantajınıza Olacaktır

Kripto para oluşturma ya da token çıkarma için programlama bilmenize gerek yok. Gettoken.app gibi platformlar size kripto oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız tüm hizmetleri sunacaktır. Ancak, kripto paranızın tasarımı sırasında her detaya hâkim olmak ya da kripto paranızın sürdürülebilir olmasını istiyorsanız belli bir seviye kodlama bilgisine ihtiyaç duyacaksınız.

Elbette, kripto paranızı tek başınıza oluşturmak zorunda değilsiniz, yazılım bilgisi olan birisiyle takım çalışması yapabilir ve ortak bir şekilde kripto para çıkarabilirsiniz. Yönteminiz ne olursa olsun kripto para oluşturmak için gereken şeyler dendiğinde akla ilk gelen şeylerden birisinin kodlama bilgisi olduğunu söylemeliyiz.

Kripto Paranızın Üzerine Düşün

Kripto para oluşturmak her ne kadar belli bir maliyete sahip olsa da kripto para oluşturan kişiler oluşturdukları kriptoya gereken özeni her zaman göstermeyebiliyorlar. Elbette kripto paranızı almaları için insanları zorlayamazsınız ya da oluşturduğunuz kripto para değerlenir mi yoksa değerini kaybeder mi bilemezsiniz.

Ancak, kripto paranızın reklamını yapmak, bir önceki adımda belirttiğimiz gibi az da olsa kodlama bilgisine sahip olup kripto paranızı kontrol etmek gibi şeyler her zaman kripto paranızın sürdürülebilirliğini ve popülerliğini etkileyen şeylerdir. Sürdürülebilirlik ve popülerlik de kripto işinde fazlasıyla önemlidir.

Her Zaman “Doğru” Olanı Seçmek

Kripto oluştururken en çok dikkat etmeniz gereken şey doğru seçimler yapmaktır. Söz konusu seçim kripto paranıza vereceğiniz ad olabilir ya da kripto paranızın tanıtımını kime yaptıracağınız da olabilir; bunun yanında, belki de en çok dikkat etmeniz gereken seçim platform seçimidir.

Eğer kripto paranızı bir kripto para yaratma platformu kullanarak oluşturacaksanız, doğru platformu seçtiğinize emin olmalısınız. Eğer kripto paranızı böyle bir platformdan faydalanmadan yaratacaksanız, size en uygun konsensüs mekanizmasını bulmanız ve bu konsensüs mekanizmasına bağlı olarak da sizin için en “doğru” blockchain platformunu seçmeniz elzemdir.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık