Twitter’ın birebiri: Truth Social’dan ekran imgesi paylaşıldı

twitterin-birebiri-truth-socialdan-ekran-imgesi-paylasildi-HBVmln9z.jpg
ABD eski lideri Donald Trump, Twitter’ın anti demoktratik davrandığını argüman ederek kendi toplumsal medya platformunu kurdu. Açık kaynak Mastodon yazılımının altyapısını kullanan Truth Social platformunun ekran manzarası ortaya çıktı.

Başkanlık devrinde sansasyonel açıklamalarıyla gündeme gelen Trump, Kongre Binası’na yapılan 6 Ocak saldırısının ardından toplumsal medya ağlarında kara listeye girmişti. Kendi toplumsal platformunu kurmak için kolları sıvayan Trump, Aralık 2021’de 1 milyar dolar yatırım alarak Truth Social için birinci adımı attı.

Truth Social, Twitter gibisi tasarım ile dikkat çekiyor

Şimdi beta kademesinde olan Truth Social platformuna sonlu sayıda kişi erişebiliyor. Truth Social web sitesine girmek isteyen kullanıcılar, “erişim engellendi” bildirisi ile karşılaşıyor.

Trump Medya ve Teknoloji Kümesi, halka açık bir şirket olma teşebbüsünde olduklarını ve bunun için Digital World Acquisition Corp. ile birleşmeye gittiklerini açıkladı.

Twitter ile neredeyse birebir tasarım lisanına sahip olan Truth Social platformu, mikro blog olarak tanımlanıyor. Twitter’dan farklı olarak onaylı kullanıcılar için pembe ikon kullanılan platform, tasarım konusunda tenkit yağmuruna tutuldu.

Platform’da paylaşılan yazılar, Truths olarak isimlendiriliyor. Ayrıyeten Twitter’dan farklı olarak yazılan Truths’ların listelendiği Full Thread kısmı bulunuyor.

Truth Social’ın herkesin sesini duyurma emeliyle kullanıldığını belirten Trump, 2022 yılında herkese açılacağının altını çizdi. Platformun 2022’nin ikinci çeyreğinde etkin olacağı paylaşılan bilgiler ortasında yer alıyor.

Truth Social iOS uygulaması, App Store Türkiye’de şimdi listelenmiyor. Yeni toplumsal medya uygulamasının Türkiye’de faaliyet gösterip göstermeyeceği ne yazık ki bilinmiyor.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık